Jdi na obsah Jdi na menu
 


K zamyšlení

1. 4. 2010

PoučnéObrazek

Staří Řekové věděli, že si Sokrates váží znalostí. Jednoho dne ho potkal známý a povídá. "Jestlipak víš Sokrate, co jsem se zrovna dozvěděl o tvém příteli?"

"Počkej chvilku", odpověděl Sokrates. "Než mi cokoli řekneš, rád bych tě podrobil zkoušce. Říká se jí zkouška tří sít" 

"Tří sít?"

"Přesně tak," pokračoval Sokrates. "Než začneš vyprávět o mém příteli, možná bude dobré na chvilku prosít to, co mi řekneš. První síto se jmenuje Pravda. Máš naprostou jistotu, že to, co mi chceš říct, je pravda?"

"Ne," odpověděl ten člověk, "vlastně jsem to jenom slyšel a ..."

"Dobře," řekl Sokrates. "Takže ty opravdu nevíš, jestli je to pravda nebo není. Teď vyzkoušejme druhé síto, síto se jmenuje Dobro. Chceš o mém příteli říct něco dobrého?"

"Ne, naopak ..."

"Takže," pokračoval Sokrates, "chceš mi o něm říct něco špatného a nejsi si jist, jestli je to pravda. Ale pořád ještě můžeš zkouškou projít, protože zbývá ještě jedno síto. Jmenuje se Užitečnost. Je mi to, co mi chceš o mém příteli říct užitečné?"

"Ne, moc ne."

"Dobrá," uzavřel Sokrates, "to co mi chceš říct není ani pravdivé, ani dobré, dokonce ani užitečné, tak proč bys mi to měl vyprávět?"

To je důvod, proč byl Sokrates velký filosof a všichni si ho vážili.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zkouška tří sít

(Marcela, 25. 11. 2010 22:04)

Tak to je pěkné, poučné i k zamyšlení.

Zkouška tří sít

(Jana, 14. 7. 2010 14:37)

Ano, zkouškou tří sít by mělo projít hodně zpráv co nám ochotní lidé podávají. Sami bychom měli každému navrhnout zkoušku tří sít, když nám chce něco sdělit. Možná bychom si ušetřili hodně starostí, nepříjemných chvil i myšlenek. Také když my sami chceme něco sdělit někomu bychom měli jenom tak pro sebe nechat projít danou věc třemi síty a teprve potom ji sdělovat.