Jdi na obsah Jdi na menu
 


DESIDERATA (aneb čeho jest si přáti)

zpadsl-2.gifPokojně jdi hlukem a spěchem, který tě obklopuje. Nenech se rušit!  Pamatuj, kolik míru může být v tichu.

Nepodvoluj se; přitom ale vycházej se všemi! Řekni svou pravdu klidně a jasně. Naslouchej druhým, byť hloupým  i nevědomým. I oni mají svůj příběh k vyprávění.

Vyhýbej se lidem halasným a útočným! Rozčeřuj jim hladinu ducha.

Nesrovnávej sám sebe s ostatními - mohl by ses stát domýšlivým, nebo zatrpklým. Vždycky se najde někdo, kdo je lepší než ty; vždycky se najde někdo, kdo je horší než ty. 

Raduj se z dokonaného díla, jako se těš ze svých plánů.

Zajímej se o to, co děláš, ale zůstaň  p o k o r n ý  , neboť jen tak můžeš projít překotnými změnami, které přináší doba.

Vycvič se v opatrnosti! Svět je plný šalby! Nenech se ale zaslepit - EXISTUJE TAKÉ CTNOST! Hodně lidí má ideály  a snaží se o jejich uskutečnění.  A život je plný drobných hrdinství.

Buď sám sebou! A hlavně nepředstírej náklonnost. Také nebuď cynický v lásce! Neboť láska, tváří v tvář všednosti je jediná, která je věčná jako TRÁVA.

S úsměvem přijímej úradek let, která milostivě obklopují mládí! Jak oheň v sobě živ sílu ducha, aby ti byl štítem v náhlém neštěstí! Nedej se narušit představami ani zármutkem - strach se rozvíjí z únavy a samoty.

Nade všechnu kázeň buď ohleduplný a laskavý sám k sobě! Jsi právě tak dítětem vesmíru jako stromy a hvězdy - máš právo být tady!  A ať ti to je, nebo není jasné -  v e s m í r  jde svou cestou dál - má svůj zákon.

Proto žij na dobré noze s Bohem, ať si ho představuješ jak chceš a ať je tvé dílo a snažení v tom hlučném zmatku života jakékoliv. Snaž se mít  MÍR SE SVOU DUŠÍ !

Svět, i se vším zlem, je stále ještě krásný.

Dávej na sebe pozor a snaž se o to! 

 

L.P. 1692 ji kdosi napsal v kostele sv. Pavla v Baltimore 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář