Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kouzelné městečko

10. 8. 2011

Když nadpis zní kouzelné městečko, pak trvám na tom, že městečko Kamenice nad Lipou kouzelným městečkem je.

V tomto malém městečku jsme byli letos s manželem a naším malým pejskem Nikem na dovolené.

A proč je městečko kouzelné?

Kouzelné je z mnoha důvodů. Možná docela na první pohled obyčejných, ale když se zamyslíte...

Tak např. celé městečko je čisťounké a upravené a to i ta nejzazší ulička, která se zdá úplně opuštěná, která vypadá, že tudy nikdy nikdo neprojde. Omyl! Někdo ji přece jenom musel projít a zamést. Přinejmenším jenom proto, že vítr všude, tedy i do této uličky, by nafoukal třeba jenom  nějaké malé nečistoty, spadané listí a tak podobně. Tady není nic. Všude čisto. Na rozích starých domků se na vás tiše usmívají starodávné kamenné zarážky, které dříve bránily povozům, které úzkými uličkami projížděly, v ničení omítek domků případnými nárazy. Na římsách domků jsou truhlíky s květinami. Většinou jsou to převislé pelargonie, které nadělají parády svými živými barvami a svěží zelení. A když jsme u těch barev, tak musím připomenout, že sprejeři pravděpodobně jsou tady kupodivu také inteligentní a citliví kluci. Nikde není zničená omítka - ani nová, ba ani stará. Pouze na takových plechových dvířkách ve skrytu jedné uličky představili své "umění". Anebo, že by jim všímaví občané městečka a jeho představitelé zabránili v malování po omítkách? Ať je to, čím je to, je to velice příjemné takovým městečkem procházet. Městečko tedy má čisté domy a ulice. Samozřejmě také soukromé zahrady. A sídliště? Další kouzlo!!! Paneláková sídliště jsou zde čistá. Nikde se neválí petlahve, ba ani žádné papíry a papírky, obaly od pochutin všeho druhu jako na sídlištích v jiných městech.

Denně jsme podnikali s manželem a pejskem procházky. Velmi dlouhé a velmi průzkumné. Proč průzkumné? No protože jsme začali už vědomě vyhledávat vadu na krásné tváři tohoto městečka. Marně. Nenašli jsme nic. KAMENICE NAD LIPOU je kouzelné městečko. Nebo možná mají představitelé města kouzelný prsten princezny Arabely. Jinak totiž není vůbec technicky možné aby všechny trávníky ve městě byly posekané v jeden den na stejnou míru.

Jednou jsme se vydali na procházku kolem zámeckého rybníka dozadu do přírody. Došli jsme do městského přírodního koupaliště. Opět nás překvapilo všudepřítomné čisto. Dokonce na koupališti je restaurace - hotýlek, který funguje pouze v odpoledních hodinách. Zde opět na nás čekalo obrovské překvapení v podobě bíle natřených stolků a židliček, které tam stály volně postavené - "nepřikované" a zvaly k posezení. Nikdo je nehlídal, nikdo je neukradl. Ani na svou zahrádku, ani kvůli železu. Byli jsme v šoku.

A to jsem se ještě nezmínila o parku pro maminky s dětmi, který se na noc zamyká, který je uzamčen v  zimních měsících, který na první pohled je stále opečováván a kterému na vrátkách visí provozní řád. A nejen ,že visí, ale je zřejmě i dodržován. Také jsem se nezmínila o na každém rohu a rožečku postavených odpadkových koších a hned vedle na stojanech připevněných papírových pytlících na psí výkaly. Každý večer jich tam ubylo a každé brzské ráno tam byly upevněné pytlíčky nové. V takovémto prostředí ani nelze nechat psí hovínko ležet někde v trávě, nebo dokonce na chodníku. Dále jsem se nezmínila o... a o... a takových "o" by se našlo.

V závěru vám musím říct, že stejně jako je v tomto městečku příjemné prostředí, jsou i lidé příjemní. Zdraví se mezi sebou, zdraví i přítomné turisty, usmívají se na sebe a prohodí mezi sebou i s vámi "cizáky" slovo.

Jak říkám - KOUZELNÉ MĚSTEČKO - KAMENICE NAD LIPOU - a velmi schopní čelní představitelé města.

Nebo přece jenom mají kouzelný prsten princezny Arabely?  prsten-princezny-arabely.png

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kamenice na Lipou

(Maja, 16. 4. 2012 0:55)

Dobrý nápad na to, kam se jet se podívat o prázdninách.