Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hasja jóga, nebo také když smích léčí.

7. 11. 2010

kvetiny9.gifHasja jóga nebo také smích jóga je speciální metoda "řízeného" smíchu kombinující hluboké kontrolované dýchání  se strečinkem, pořádným břišním smíchem a opakováním slabik ha-ha-ha, he-he-he, hi-hi-hi, ho-ho-ho, hu-hu-hu. Metoda účinně působí na poruchy spánku, migrénu, svalové napětí, opakované infekce, depresi, podrážděnost, problémy s koncentrací, ale také osmělost a různé závislosti. Podle studií má pouhých dvacet sekund dobrého smíchu stejný účinek jako tři minuty na veslovacím stroji, či pět minut jízdy na kole. Testy také dokazují, že smíchem se u člověka snižuje hladina stresových hormonů a naopak posiluje imunitní systém.

Smích jóga vznikla v Indii, kde ji vymyslel indický lékař Madan Kataria, a to zcela náhodou. I když se příznivými účinky smíchu zabýval již delší dobu, stále nevěděl, jak smích využít v praxi. Až ho napadlo založit v Bombaji klub smíchu. Inspirací mu přitom bylo bezprostřední chování dětí během školních přestávek a dechová cvičení  používaná v józe. V polovině 90. let minulého století, kdy tato metoda vznikla, se jí zabývalo jen pár nadšenců, postupně se z ní stal fenomén. Nyní tento typ jógy nabízí šest tisíc klubů v šedesáti zemích světa a noví zájemci stále přibývají. Tento simulovaný smích ve cvičeních má stejný účinek jako smích spontánní. Bylo totiž zjištěno, že lidské tělo nerozpozná rozdíl mezi smíchem přirozeným a smíchem simulovaným. 

Jak samotné cvičení probíhá? Cvičenci stojí v kruhu proti sobě a společně se smějí. Směje se každý sám sobě, ne jeden druhému. Při tom je důležité navázání kontaktu mezi sebou, ať přímým pohledem z očí do očí, nebo dotykem rukou. Během cvičení se mohou účastníci přesunovat na jiná místa a smát se jednou tím a podruhé s jiným kolegou. Jak často se cvičí? Někde se cvičenci scházejí každý den, jinde třeba dvakrát v týdnu. Nejdůležitější ale je, aby celá hodina měla radostný , interaktivní a uvolněný charakter. Samozřejmě by bylo ideální  začínat s cvičením hasja jógy ráno a to proto, aby byli lidé pozitivně naladěni do celého dne. Přestože i smích má své kontraindikace (např. vysoký tlak, nebo vyhřezlou ploténku), blahodárné účinky jednoznačně převažují.

V józe, kterou vedu již několik desítek let, praktikujeme také hasja jógu. Věnujeme se jí sice podstatně kratší dobu, ale přesto známe její blahodárné účinky. My ji provádime vleže na zádech, říkáme že budeme dělat překuleného broučka, který se nemůže přetočit zpět na nožičky, zdvihneme ruce a nohy ke stropu třepeme jimi a vyrážíme výše zmíněné slabiky smíchu. Pokud přejde toto řízené cvičení ve spontánní smích, což se mimochodem děje velmi často, o to je naše cvičení lepší. Ani jedna tvář nezůstane po cvičení vážná, nebo zachmuřená. A pokud máte ve cvičení smíška, tak je veselo hodně dlouho. A to je dobře. Tak to má být.      

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Smích léčí

(adastra, 10. 11. 2010 11:31)

Marti, o téhle józe jsem ještě neslyšela. Díky! Pošlu odkaz příteli, který dlouhodobě trpí nespavostí. Třeba mu to pomůže.