Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trochu povídání o józe

30. 1. 2010

Sanskrtský výraz  Hathajóga pochází ze Staré Indie a skládá se ze dvou slov. Hatha a Jóga. Základem termínu je slovo jóga, které má řadu významů. Znamená jakési "ujařmení", tj. ovládnutí fyzických i psychických složek člověka. Hatha pak znamená síla, moc, vytrvalost atp. Hathajóga je totožná s termínem Hatjajógavidjá = věda těla, což blíže určuje techniku, kterou se jóga snaží dosáhnout jógového stavu. Podle hinduistického pojetí může jakákoliv technika, je-li prováděna vytrvale a soustředěně, vést k vyšší úrovni vědomí odpovídající jógovému stavu. Je tedy možné mluvit o józe umění, józe vědy, józe mluvnice, józe lásky apod. Každá jóga se vyznačuje přesnou a přísnou disciplínou. Z toho plyne, že variant jógy je mnoho. Tradičně se mluví o čtyřech:

1) džńánajóga - jóga poznání

2) bhaktijóga - jóga oddanosti a lásky

3) karmajóga - jóga nezištné činnosti

4) rádžajóga - doslova "královská jóga" tj. jóga niterného soustřeďování,

kterou před 2000 lety Patandžali (brahman považovaný za praotce jógy) kodifikoval v Jógasútře do systému o osmi členech. První dva jsou příkazy a zákazy, další tři jsou pozice těla a ovládání dechu a smyslů patřící k tělěsné józe, neboli hathajóze a poslední tři k józe duševní, která se zabývá soustřeďováním a rozjímáním. Mimo tyto čtyři však ještě existují další klasické jógy. Např. tantrajóga, mantrajóga, džapajóga, lájajóga aj. Všechny mají v Indii své stoupence. Mnohé už i u nás. Já např. se svými cvičenci praktikuji v závěru lekcí někdy místo relaxace mantrajógu.

U nás cvičení jógy vyhovuje spíš lidem introvertním, kteří jsou ochotni se věnovat každodennímu cvičení. Dobré je cvičit pod odborným vedením. Potom je jóga opravdu užitečná pro člověka. Cvičí se se správným dýcháním, to je velmi důležité, hodně pomalu a soustředěně. Cvičení je zaměřeno především na rozvoj pohyblivosti celé páteře a na posílení svalů kolem páteře. Zdůrazňuje se nácvik správného dýchání, hlavně bráničního.

Józe se věnuje i náš vědecký výzkum, který o ní říká,, že jejím cvičením se zvýší tělesná zdatnost, otylé tělo zhubne a hubené se zaoblí, dále se zlepší krevní oběh, zlepší se funkce nervové soustavy (zvláště paměti), prohloubí se spánek, vzroste odolnost proti nemocem a eliminuje se nachlazení, podstatně vzroste vnímavost všech smyslů, zejména hmatu.

Hathajóga ovlivňuje harmonicky duševní složky člověka. Eliminuje napětí, přetaženost, pocity strachu a úzkosti, prázdnoty a marnosti. Vytváří předpoklady pro duševní rovnováhu a vyvolává pocit naplnění života. Vede k lepšímu poznání sama sebe, lidí a dění kolem nás. Vede k úctě k vlastnímu tělu a šetrnějšímu zacházení s ním. To potom vede v důsledku k uchování si svěžesti do vysokého stáří.

Pravidla pro cvicení:

Jógu je třeba cvičit pravidelně a systematicky. Vyhradit si pro ni čas, nejméně 20 minut. Necvičíme dřív jak tři hodiny po jídle, na klidném místě, na zemi v pohodlném oděvu. Nejlépe bez obuvi. Cvičíme pomalu a soustředěně. Cvik, který nedokážeme,Obrazek si cvičíme alespoň v představě. Žádný pohyb neprovádíme přes pocit bolesti, nebo násilím. Jenom tak je cvičení pro nás prospěšné a pomáhá nám. Stálé opakování poloh je důležité. Cvičení pod vedením odborného cvičitele je žádoucí. Dalo by se dlouho o józe hovořit, ale pro dnešek to stačí.   

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář